Rycerze Jana Pawła II

Zakon Rycerzy Jana Pawła II

Zakon Rycerzy Jana Pawła II (łac. Ordo Militiae Ioannis Pauli II) – katolickie stowarzyszenie publiczne wiernych, zrzeszające mężczyzn, będące podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II[1]. Pierwsza chorągiew powstała 1 kwietnia 2011. Reguła została zatwierdzona 2 kwietnia 2012 roku przez arcybiskupa Henryka Hosera. Zgromadzenie ma za zadanie formację katolickich mężczyzn na wzór życia Jana Pawła II.

Rycerze

Członkiem wspólnoty może być każdy pełnoletni mężczyzna katolik, zobowiązujący się przestrzegać reguły. Wystąpienie z prośbą o przyjęcie w poczet członków jest skuteczne jedynie wówczas, gdy aplikujący zostanie polecony – jedyną drogą dostania się do zgromadzenia jest zaproszenie przez innego rycerza. Następnie rozpoczyna się co najmniej sześciomiesięczny okres próbny, po którym następuje głosowanie nad przyjęciem kandydata. Po przyjęciu następuje ślubowanie. Są cztery stopnie rycerskie: Wiara (Fides), Miłosierdzie (Misericordia), Solidarność (Solidarietatis), Patriotyzm (Patriae Caritas). Wszyscy rycerze są zobowiązani do aktów miłosierdzia.

Szata Zakonna

Strojem ceremonialnym jest czarna mantulla z żółtym obszyciem i herbem zakonu znajdującym się na piersi i plecach.

Jednostki organizacyjne

Chorągiew

Najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia jest Chorągiew, która działa na terenie parafii. Do utworzenia Chorągwi potrzebnych jest sześciu braci oraz zgoda proboszcza danej parafii, który po jej utworzeniu staje się kapelanem wspólnoty. Dowódcą Chorągwi jest Wielki Rycerz, który jest jednym z trzech oficerów (oprócz niego Kanclerz i Skarbnik) wybieranych na roczną kadencję.

Komandoria

Komandoria odpowiada terytorialnie diecezji. Komandorię tworzą rycerze wszystkich Chorągwi danej diecezji. Wielcy Rycerze z terenu Komandorii tworzą kapitułę, która wybiera Komandora. Komandor odpowiada za pracę Chorągwi na swoim terenie oraz za współpracę z władzami kościelnymi. Kadencja Komandora trwa 3 lata.

Prowincja

Na czele prowincji stoi Prowincjał, którego kadencja wynosi cztery lata.

Generalat

Generał zakonu, Krzysztof Wąsowski

To „rada ministrów” Zakonu. Składa się z oficerów generalnych, którzy odpowiadają m.in. za administrację, finanse, formację, aspekty prawne, kontakty zagraniczne, mienie, pomoc bratnią, pro-life, działalność charytatywną, ceremoniał. Kadencja Generała nie jest ograniczona, aczkolwiek w każdej chwili może zostać przerwana.

Lider wspólnoty

Generał zakonu, Krzysztof Wąsowski

Założyciel

Krzysztof Wąsowski